Инициатива за качество на грижите на ESPGHAN
С инициативата, стартирана през 2021 год., ESPGHAN има за цел да допринесе за подобряване на качеството на грижите за деца и юноши в Европа със заболявания на стомашно-чревния тракт и черния дроб. Основаните на доказателства и ориентирани към практиката насоки могат да бъдат полезни за нашите пациенти само чрез прилагането им. Малките промени могат да осъществят голяма разлика в ежедневната клинична практика. Приветстваме членовете на BULSPGHAN, работещи в болници, да съдействат възможно най-много детски болници и отделения в България да се присъединят към тази инициатива. Подробна информация за проекта Quality of Care можете да намерите тук.
При интерес се свържете с:
д-р Ирина Владимирова – за България: dr.irina.vladimirova@hotmail.com
Координатор на инициативата за ESPGHAN: qoc@espghan.org
Ключови точки на проектa
Проектът е замислен като анонимно проучване по различни теми от детската гастроентерология:
• Два пъти годишно се използват онлайн въпросници по конкретна тема за оценка на текущото състояние в болницата-участник (необходимо време: приблизително 2 часа на всеки 6 месеца).
• ESPGHAN предоставя на всички участващи клиники образователни материали по темата (слайдове на PowerPoint, видеоклипове). Материалът може да се използва за вътрешни (лекари, сестри, стажанти) или външни обучения.
• След 1-2 години се правят повторни проучвания, за да се оцени дали качеството на грижите се е подобрило (ако са открити недостатъци в качеството на грижите).
• Образователният материал е съставен от експерти на ESPGHAN и е свободно достъпен за всички участващи болници.
Качество на грижите и сравнителен анализ
Този проект дава възможност на участващите педиатрични болници да подобрят качеството на грижите за своите пациенти, както и обучението на своя персонал, но също така дава възможност за анонимен сравнителен анализ с други здравни заведения в цяла Европа. Съществуват значителни различия в качеството на грижите между различните европейски страни. Тези различия между страните са базирани на условията и процесите на структура, грижи, комуникация и трансфер на знания. Познаването на тези различия ще ни помогне непрекъснато да се учим един от друг в Европа и да изравняваме дефицитите в отделните страни, с цел хармонизиране на грижите за европейските деца и юноши.
Защита на данни
Служителят по защита на данните на Университетската болница на университета Лудвиг-Максимилиан (LMU Klinikum) в Мюнхен, Германия, е прегледал законовите концепции и потвърждава, че критериите за събиране на анонимни данни са в съответствие с Общия регламент за защита на данните на Европейския съюз (GDPR). Въз основа на строгата концепция за защита на данните и изявлението на длъжностното лице по защита на данните, етичната комисия на LMU Klinikum е предоставила разрешение на кандидата (проф. д-р Сибил Колецко), т.е. Проектът за качество на грижите не изисква консултация или одобрение поради неговия дизайн.
Обосновка
1) На национално ниво се събират само публично достъпни данни. Проучванията на болнично ниво се отнасят за болници с псевдоним, но не и за идентифицирани лица.
2) Въпросниците на ниво пациент са необратимо анонимизирани и записани по такъв начин, че не позволяват да се правят заключения за отделните пациенти.
Всички проектни документи за качество на грижите могат да бъдат предоставени на участващите болници.
В слайдовете на PowerPoint, достъпни за изтегляне като PDF е представен проектът.
Щракнете тук за презентацията >>
Публикации
Следваща статия
ESPGHAN Education March 2022